Strona archiwalna


facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Wiadomości

Rektorzy z wizytą na Uniwersytecie Stanforda i w Dolinie Krzemowej

dłoń trzymająca długopis

Od 9 do 12 grudnia 2019 roku przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przebywać będą z wizytą na Uniwersytecie Stanforda i w Dolinie Krzemowej (USA). Program pobytu obejmuje szereg spotkań studyjnych poświęconych zagadnieniom związanym z pozycją uczelni w światowych rankingach.

Akcja „Świąteczny prezent dla środowiska”

logo: kula ziemska w reklamówce, napis: Odpakujmy świat

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach przy wsparciu Uniwersytetu Śląskiego organizują akcję „Świąteczny prezent dla środowiska” w ramach projektu „Odpakujmy świat” oraz olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Akcja będzie polegać na rozdawaniu przechodniom toreb wielokrotnego użytku, udostępnionych organizatorom przez takie instytucje, jak Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Sekurak Hacking Party – bezpieczeństwo systemów IT

Grafika: kłódka na tle kodu strony www

8 stycznia 2020 roku o godz. 11.30 na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych (Sosnowiec, ul. Będzińska 39, aule B4 i B5) odbędzie się Sekurak Hacking Party. Wydarzenie skierowane jest do osób zainteresowanych bezpieczeństwem systemów IT oraz karierą w tej branży.

O metodach analizy bezpieczeństwa opowiedzą pentesterzy z firmy Securitum specjalizującej się w bezpieczeństwie systemów IT:

Organizacja ABSL doceniła Uniwersytet Śląski w Katowicach

 dłonie trzymające długopis.

Uniwersytet Śląski w Katowicach został doceniony przez Association of Business Service Leaders in Poland – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) za swój wkład w rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jubileusz Instytutu Historii UŚ

Budynek i logo Wydziału Nauk Społecznych UŚ

10 grudnia 2019 roku o godz. 15.30 w budynku przy ul. Bankowej 11 w Katowicach (sala nr 142) odbędzie się jubileusz 50-lecia Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz rektorskich: prorektor ds. badań naukowych prof. dr hab. Andrzej Noras, prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz władz wydziałowych: prodziekan ds. rozwoju naukowego prof. dr hab. Adam Dziadek i prodziekan ds. wymiany akademickiej dr hab. Kazimierz Miroszewski, prof. UŚ.

W programie uroczystości przewidziano m.in. prezentację historii instytutu, Koła Naukowego Studentów Historii oraz wręczenie złotych odznak „Zasłużony dla Uniwersytetu”.

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra

Logo festiwalu

Od 5 do 8 grudnia 2019 roku w Katowicach, Ustroniu i Cieszynie odbywać się będą warsztaty, seminaria, wykłady oraz koncerty związane z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki im. prof. Józefa Świdra. W ramach wydarzenia zaplanowano również przesłuchania do Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. prof. Józefa Świdra, a także koncert laureatów.

Promocja książki pt. „Zofia Kossak i jej czasy”

osoby robiące notatki

9 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1, sala Benedyktynka) odbędzie się promocja tomu monograficznego pt. „Zofia Kossak i jej czasy” pod red. dr hab. Elżbiety M. Kur, prof. UPH (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) i dr Lucyny Sadzikowskiej (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Jubileusz 25-lecia Muzeum Nauk o Ziemi

budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Muzeum Nauk o Ziemi obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Obchody jubileuszu odbędą się 13 grudnia 2019 roku o godz. 11.00 na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. Będzińska 60). Będzie to okazja do podsumowania działalności edukacyjnej, wystawienniczej i promocyjnej, a także spotkania osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju muzeum. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Harmonogram:

Konferencja naukowa pt. „Światy poetyckie Barbary Gruszki-Zych”

Zdjęcie: dwie dyskutujące osoby, zbliżenie na dłonie

W piątek 6 grudnia 2019 roku o godz. 10.30 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Światy poetyckie Barbary Gruszki-Zych” – kolejna edycja projektu zatytułowanego „Światy poetyckie”, współorganizowanego od 2014 roku przez Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, Komisję Historycznoliteracką PAN – oddział w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

Szkolenie dotyczące zjawiska stalkingu

Reka trzymająca telefon komórkowy

Nowe media przyczyniają się do usprawnienia procesu studiowania i nauki, jednakże zdarzają się przypadki nadużyć. Zagadnienia bezpiecznego korzystania z sieci, jak również praw i obowiązków związanych z poszanowaniem godności osobistej stają się kwestią istotną z perspektywy harmonijnego współistnienia na uczelni studentów, wykładowców i pracowników administracji.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Zdjęcie dłoni, które trzymając się tworzą koło

10 grudnia 2019 roku o godz. 9.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Grażyńskiego 53) rozpoczną się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Inicjatorem akcji jest Koło Naukowe „Włącznik” działające na Wydziale Nauk Społecznych i współpracujące z placówkami i instytucjami z Katowic. Celem wydarzenia jest zapoznanie studentów i mieszkańców Katowic z obszerną ofertą wolontariatu w ich miejscu nauki i zamieszkania.

Wykład pt. „Teizm i logika”

osoby robiące notatki

We wtorek 10 grudnia 2019 roku o godz. 16.00 na Wydziale Nauk Społecznych (Katowice, ul. Bankowa 11) w sali sympozjalnej nr 3 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Problem granic w filozofii i nauce”.

Wykład zatytułowany „Teizm i logika” wygłosi prof. dr hab. Tomasz Szarek z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk,
oddziału w Sopocie.

 

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe

opłatek

Pracownicy nauki, nauczyciele akademiccy i doktoranci śląskich uczelni gromadzą się co roku na przedświątecznym spotkaniu opłatkowym, organizowanym przez JE Arcybiskupa dr. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego. Odbędzie się ono w sobotę 14 grudnia 2019 roku w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 17. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. badań naukowych prof. dr hab. Andrzej Noras.

Program spotkania:

Posiedzenia prezydium i zgromadzenia plenarnego KRASP w Białowieży

Zdjęcie: długopis w dłoni

System szkolnictwa wyższego i nauki oraz zagadnienia związane z działalnością polskich uczelni to główne tematy obrad prezydium oraz zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Wydarzenie, w których ze strony Uniwersytetu Śląskiego udział wezmą prorektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz prof. dr hab. Wiesław Banyś – rektor uczelni w latach 2008–2016 i honorowy przewodniczący KRASP, odbędzie się 5 i 6 grudnia 2019 roku w Białowieży.

Publikacja naukowców z UŚ doceniona podczas konferencji EUSFLAT 2019

Logo konferencji Eusflat...

Stowarzyszenie European Society for Fuzzy Logic and Technology zrzesza naukowców podejmujących w swoich badaniach tematy z zakresu logiki rozmytej. Jednym z działań realizowanych przez członków tej organizacji są organizowane co dwa lata konferencje naukowe, podczas których wyniki swoich analiz prezentują naukowcy z wielu ośrodków akademickich na świecie. Tegoroczna edycja wydarzenia została zorganizowana na początku września w Pradze, a jej główny temat dotyczył między innymi teorii i zastosowania inteligencji obliczeniowej, systemów rozmytych, a także tak zwanych obliczeń miękkich.

Pracownik CWFiS UŚ po raz kolejny mistrzem świata karate kyokushin

kimono karate i czarny pas

22 listopada 2019 roku w Japonii odbyły się Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin, podczas których pracownik Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego mgr Michał Krzak wywalczył tytuł mistrza świata w kategorii masters 40–44 lat + 80kg. Tym samym powtórzył wynik z 2015 roku, kiedy zdobył pierwsze miejsce w kategorii 35–39 lat +80kg. Turniej organizowany jest raz na cztery lata w Tokio.

Mgr Michał Krzak jest trenerem sekcji karate kyokushin CWFiS UŚ.

Spotkanie „O Gustawie Morcinku, pośle i uwikłaniu twórcy w politykę”

osoby robiące notatki

17 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro) odbędzie się promocja książki pt. „Działalność poselska Gustawa Morcinka, czyli katalog ludzkiej biedy” w opracowaniu prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz i dr Lucyny Sadzikowskiej.

Nominacja Uniwersytetu Śląskiego do ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2019

Schody

Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał nominację do nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Award honorującej uczelnie, których działalność ma największy wpływ na budowanie postrzegalności (visibility) polskiej nauki na świecie. W konkursie brany pod uwagę był wzrost liczby publikacji w ostatnich pięciu latach w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych z udziałem współautorów reprezentujących zagraniczne ośrodki naukowe, a także wysoki poziom cytowań w danej dyscyplinie.

Uniwersytet Śląski w rankingu Times Higher Education

Logo rankingu The World University Rankings

Opublikowany został światowy ranking uczelni „Times Higher Education” – World University Rankings 2020 – zestawienie najlepszych szkół wyższych przygotowane w oparciu o ocenę realizacji podstawowych działań wpisanych w misję uczelni z uwzględnieniem podziału na jedenaście kategorii dyscyplinowych. Na liście najlepszych szkół wyższych Uniwersytet Śląski w Katowicach został ujęty w pięciu kategoriach, w tym w dwóch (arts & humanities oraz social sciences) po raz pierwszy.

Charytatywny spektakl w reżyserii pracownika Szkoły Filmowej UŚ

kurtyna w teatrze

25 listopada 2019 roku w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbył się spektakl teatralny pt. Psychomachia. Autorką scenariusza jest dr Jolanta Trela-Ptaszyńska ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która wyreżyserowała sztukę zagraną przez pracowników Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła. W spektaklu wzięli także udział: Stefan Szulc (aktor), Joanna Węgrzynowicz-Nowak (sopran), Grzegorz Seweryn (muzyka), Bractwo Rycerskie Zamku Będzin oraz chór Gospel Sound.

Dzień Campus France na Uniwersytecie Śląskim

ulotki na temat studiów we Francji

Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz agencja Campus France w listopadzie i grudniu 2019 roku organizują w miastach uniwersyteckich akcję pt. „Dni Campus France w Polsce – Studia we Francji”, która adresowana jest głównie do licealistów oraz studentów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko-polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce.

Sukces UŚ na mistrzostwach Polski w badmintonie

ręka podrzuca lotkę do gry w badmintona

23 listopada 2019 roku w Zagnańsku (województwo świętokrzyskie) odbyły się Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty oraz Trenerów i Instruktorów w badmintonie. W zawodach sukces odnieśli reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mgr Ewa Lesiuk z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu zdobyła wicemistrzostwo w grze pojedynczej kobiet w kategorii 30+ nauczycieli i pracowników oświaty oraz brązowy medal w grze mieszanej z Michałem Wieczorkiem – instruktorem sekcji badmintona Akademickiego Związku Sportowego UŚ w kategorii 35+ wśród trenerów i instruktorów.

Przedstawiciele UŚ na 5. Śląskich Targach Książki

otwarte książki

Od 6 do 7 grudnia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (plac Wojciecha Kilara 1) odbywać się będą 5. Śląskie Targi Książki – ogólnopolskie wydarzenie kulturalne adresowane do miłośników literatury, autorów, tłumaczy, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy, krytyków literackich, dziennikarzy i blogerów.

W tegorocznej edycji udział wezmą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego:

Dr Renata Jankowska reprezentantką Instytutu Francuskiego oraz agencji Campus France

Dr Renata Jankowska

Dr Renata Jankowska z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została wybrana do reprezentowania Instytutu Francuskiego w Polsce oraz agencji Campus France na Śląsku. Zakres zadań obejmować będzie kontakt z mediami w ramach trwającej aktualnie kampanii promującej studia we Francji oraz ścieżki kariery z językiem francuskim.

Międzynarodowa konferencja „Law and public policy – today and tomorrow”

Osoba pisząca, kadr na rękę, która trzyma długopis

19 grudnia 2019 roku w godz. 9.30 do 16.30 w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się konferencja „Law and public policy – today and tomorrow”.

Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Badawcze Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Udział w seminarium potrwierdzili: Hadar Dancig-Rosenberg (Bar-Ilan University/UC Berkley), Nikolaus Forgó (University of Vienna), Alexandra Harrington (University of Albany) oraz Marie-Claire Cordoner Segger (University of Cambridge).

Wykład otwarty UŚD z cyklu „Wielkie Laboratoria Świata”

logo Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

Uniwersytet Śląski Dzieci organizuje wykład otwarty pt. „Jak działa Wielki Zderzacz w CERN? Niezwykłe własności nieziemsko zimnej materii i ich wykorzystanie do badań naukowych”, który wygłosi dr Arkadiusz Gorzawski – pracownik naukowy Uniwersytetu Maltańskiego oraz Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie. Spotkanie, realizowane w ramach cyklu „Wielkie Laboratoria Świata”, odbędzie się 7 grudnia 2019 roku o godz. 12.00 w auli im. Mikołaja Kopernika przy ul. Bankowej 14 w Katowicach. Wydarzenie skierowane jest do pracowników UŚ i ich dzieci.

Spotkanie „Kolizje pamięci. »Narracje o Zagładzie« czytane w Niemczech”

Zdjęcie: białe książki na białym tle

W sobotę 30 listopada 2019 roku o godz. 12.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Katowice, ul. Bankowa 11a, sala dydaktyczna, parter) odbędzie się spotkanie z prof. Anną Artwińską z Instytutu Slawistyki w Uniwersytecie w Lipsku pt. „Kolizje pamięci. »Narracje o Zagładzie« czytane w Niemczech”. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać m.in. o miejscu „Narracji o Zagładzie” wśród innych czasopism naukowych obejmujących tematykę zagłady, a także o umiędzynarodowieniu i perspektywach badania zagłady w Niemczech.

Skróty

Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.